Druhy zatmění: Jaké existují a jak často je můžeme pozorovat?

Zatmění patří k nejúchvatnějším nebeským jevům, které fascinují lidstvo už od pradávna. Někdy působí až mysticky — Slunce náhle mizí za tmavým stínem, nebo se Měsíc barví do krvavých odstínů. Pojďme si přehledně vysvětlit, jaké druhy zatmění známe, jak vznikají a jak často k nim dochází.

Zatmění Slunce

Zatmění Slunce nastává, když Měsícpřejde mezi Zemi a Slunce, čímž na Zemi vrhá stín. Tento jev může být pozorován jen z úzkého pásu na povrchu Země, protože Měsíc je mnohem menší než Země a Slunce. Existují tři hlavní druhy:

Úplné zatmění Slunce

Během tohoto jevu Měsíc zcela zakryje sluneční kotouč, takže na několik minut nastane tma. Viditelná je i sluneční koróna, což je pro astronomy i běžné pozorovatele nezapomenutelný zážitek.

Jak často? Úplné zatmění Slunce nastává někde na Zemi přibližně každých 18 měsíců, ale na stejném místě je velmi vzácné — může se opakovat jednou za několik set let.

Částečné zatmění Slunce

Při částečném zatmění zakryje Měsíc jen část Slunce. Toto zatmění je běžnější a viditelné na větší ploše.

Jak často? V některých částech světa můžeme částečné zatmění Slunce pozorovat každých pár let.

Prstencové zatmění Slunce

K prstencovému zatmění dochází, když je Měsíc v odzemí (nejdál od Země) a nestačí zcela zakrýt Slunce. Výsledkem je svítivý prstenec kolem měsíčního stínu.

Jak často? Stejně jako úplné zatmění, prstencové nastává přibližně každých 18 měsíců.

Zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce nastává, když se Měsíc dostane do stínu Země. Na rozdíl od slunečního zatmění ho může vidět každý, kdo má Měsíc nad obzorem.

Úplné zatmění Měsíce

Celý Měsíc vstoupí do plného stínu Země (tzv. umbra). V tu chvíli se barví do červenooranžových odstínů, což je způsobeno rozptylem slunečního světla v atmosféře Země.

Jak často? Úplné zatmění Měsíce nastává průměrně jednou za 2 až 3 roky.

Částečné zatmění Měsíce

Jen část Měsíce vstoupí do úplného stínu, zbytek zůstává osvětlený.

Jak často? Objevuje se přibližně každý rok.

Polostínové zatmění Měsíce

Měsíc projde pouze polostínem Země (tzv. penumbra), takže jeho ztmavnutí je velmi jemné a často téměř nepostřehnutelné.

Jak často? Může se objevit i několikrát do roka.

Proč nejsou zatmění častější?

Možná si říkáte, proč k těmto jevům nedochází každý měsíc, když se Měsíc a Slunce pravidelně potkávají?

Důvodem je sklon měsíční dráhy vůči dráze Země kolem Slunce (asi 5°). Většinou tedy Měsíc stín Země (při zatmění Měsíce) nebo stín Měsíce (při zatmění Slunce) mine.

Kdy uvidíme další?

Pokud vás zatmění láká, určitě doporučujeme sledovat astronomické kalendáře. V České republice je například nejbližší částečné zatmění Měsíce viditelné v roce 2025, úplné zatmění Slunce bude ale z našeho území pozorovatelné až v daleké budoucnosti.

Závěr

Zatmění jsou jedinečné úkazy, které nám připomínají, jak krásný a dynamický je náš vesmír. Ať už se chystáte sledovat “krvavý Měsíc” nebo si užít magické chvilky při úplném zatmění Slunce, nezapomeňte na bezpečné pozorovací pomůcky a správné načasování. Při nočním pozorování buďte v bezpečí s reflexními prvky.