Povinné reflexní prvky pro chodce

Od 20. února 2016 mají chodci povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky. Vše podstatné o této povinnosti se dozvíte v tomto článku. Řekneme si nejen o tom, jak splnit povinnost ze zákona, ale hlavně jaké reflexní prvky a jak nosit, abyste byli dobře vidět.

Proč jsou reflexní prvky povinné

Povinnost nosit reflexní prvky upravuje novela zákona 361/2000 Sb., která začala platit právě 20. února 2016. Hlavním důvodem zavedení této povinnosti je snaha o snížení počtu nehod chodců s vozidlem za špatné viditelnosti. Každý rok takto zemře zbytečně na českých silnicích více než 100 chodců. Nejvíce nehod chodců bývá v podzimních a zimních měsících, nejhorší jsou listopad a prosinec.

Díky reflexním prvkům řidič vidí chodce mnohem dříve. Pro lepší představu si ukažme názorný příklad. Tmavě oblečený chodec bez reflexních prvků je pro řidiče auta viditelný na 18 metrů. Zdá se vám to dost? Tak vězte, že v takovém případě má řidič při běžné rychlosti jen jednu sekundu, aby na chodce zareagoval a vyhnul se mu.

Chodec ve světlém oblečení je viditelný o něco lépe, ale pořád je to jen okolo 50 metrů a řidič má na reakci pořád jen pár sekund. Zatímco chodec s reflexními prvky je viditelný na 200 metrů. To je vzdálenost, kdy řidič může bez problému včas zareagovat a bezpečně se chodci vyhnout.

Jaké reflexní prvky a kdy musím nosit

Reflexní prvek musí mít chodec povinně tehdy, pokud se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

  • 53, odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. zní:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

 Jak je vidět chodec

Pojďme si to podrobněji rozebrat. Reflexní prvek nemusí být nutně rovnou reflexní vesta. Základní a nejjednodušší je reflexní páska. Je lehká a skladná, proto ji můžete nosit pořád u sebe. Stačí také reflexní prvky, které jsou na oblečení nebo batohu. Důležité je, aby byl prvek z retroreflexního materiálu (retroreflexní = materiál odrážející světlo) výrazné barvy (např. žlutá, světle zelená, oranžová atd.), který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu.

Zákon nařizuje nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti. Tady je dobré si uvědomit, že to není jen v noci, ale například také za mlhy, při silném dešti nebo sněžení. Prostě vždy, když řidiči nemají optimální výhled.

Za porušení povinnosti hrozí pokuta

Pokud nemáte na sobě reflexní prvek v situaci, kdy byste ho měli mít, můžete dostat pokutu až do výše 2000 Kč blokově nebo v rozmezí 1500-2500 Kč ve správním řízení. Měli bychom si  však uvědomit, že pokud jdeme po silnici bez reflexních prvků, pokuta je to nejmenší, co nám hrozí. Vážnější problém je, že se zbytečně vystavujeme riziku střetu s vozidlem.

kampaň vidíme se?

Tipy jak používat reflexní prvky co nejefektivněji

Už víte, co k reflexním prvkům vyžaduje zákon. Pojďme si teď říct, jak nosit reflexní prvky tak, abyste byli na silnici co nejlépe vidět. Tady jsou naše tipy:

  • čím více reflexních prvků, tím budeme viditelnější
  • reflexní prvky musí být vidět zezadu i zepředu
  • základním reflexním prvkem je reflexní páska, optimální místo na reflexní pásku je nad zápěstím a na noze v oblasti lýtka nebo stehna
  • reflexní prvky mějte vždy na straně těla směrem do vozovky, pokud např. jdete po levé straně silnice, mějte pásku na pravé ruce a noze
  • reflexní pásky můžete nosit na batohu, tašce nebo kabelce a pokud je potřeba, předělejte si je na ruce a nohy
  • za deště a mlhy umisťujte reflexní prvky co nejníže od země
  • pokud používáte hole, můžete si reflexní pásku umístit i na ně
  • dalšími vhodnými prvky jsou čepice, na léto se hodí prodyšné reflexní kšiltovky, v zimě oceníte teplou reflexní čepici
  • velmi široké využití má také reflexní šátek, hodí se na výlety a všechny možné sporty

    media-20170524 (2)

  • maminky a tatínkové, reflexní pásky můžete přidělat i na kočárek
  • při nákupu oblečení jako jsou bundy nebo batohů si zjistěte, jestli mají zabudované reflexní prvky přímo v sobě
  • pokud máte zimní bundu bez reflexních prvků, můžete si je tam dodatečně přidat pomocí nažehlovací reflexní pásky
  • nažehlovací páska se nažehluje po dobu 30 vteřin přes utěrku
  • rychlým řešením pro dětské oblečení místo nažehlovací pásky může být reflexní odznak
  • dětem připněte na batoh reflexního plyšáka, potěšíte je a přidáte další reflexní prvek, který zvýší jejich viditelnost
  • skvělým řešením pro školáky a sportovce je nepromokavý potah na batoh či aktovku, využít se dá také reflexní batoh
  • prvky z fluorescenčního materiálu bez reflexních vlastností ani svítilna či mobil nenahrazují povinné reflexní prvky, můžete je použít, ale pouze jako doplněk ke skutečným reflexním prvkům
  • vhodným doplňkem pro seniory je reflexní taška na nákup
  • reflexní prvky mějte doma připravené u východu z bytu, aby byli vždy k dispozici, když je budete potřebovat. Pokud je budete mít při odchodu na očích, nestane se vám, že byste na ně zapomněli

media-20170524 (3)

Závěr

Teď už víte všechno podstatné o reflexních prvcích. Řiďte se heslem vidět a být viděn. Používejte reflexní prvky vždy, když není optimální viditelnost. I s reflexními prvky se chovejte na silnici obezřetně a předvídejte situaci. Někdy je lepší ukročit do krajnice, než zbytečně riskovat. Přejeme vám bezpečnou chůzi a na závěr ještě můžete mrknout, co na reflexní prvky říká zpěvák Xindl X.